תמו ימי החסד. ספק אם מישהו במכבי תל אביב חלם על פתיחת עונה אירופית כל כך מזעזעת, אחרי שהפעם עם עוד תצוגת נפל, האלופה הישראלית כשלה מול אחת הקבוצות החלשות במפעל, גראן קנאריה, באולם ממש לא ביתי (אך מחליק) בדרך למאזן מביך של 6:1, כשהאשמה בראש ובראשונה מונחת על כתפיו של נבן ספאחיה, שחייב לסיים את תפקידו בהקדם.

נכון, גם לניקולה וויצ’יץ’ יש חלק לא מבוטל בכישלון המתמשך באירופה, אך קודם כל האלופה הישראלית חייבת לבצע זעזוע מיידי בעמדת המאמן על מנת לנסות ולהציל את העונה האירופית. טיימינג מאוחר? נכון, המאזן עגום, אבל גם בעונה שעברה אפשר לקחת לדוגמה את באסקוניה, שפתחה בצורה רעה את המפעל עם רצף הפסדים גדול, אך התאוששה בהמשך ואף השיגה את הכרטיס לפלייאוף עם סיבוב שני פשוט נהדר.

סקוטי ווילבקין (EUROLEAGUE) סקוטי ווילבקין (EUROLEAGUE)

אין ספק כי לקרואטי יש גם סיבות מקלות – הפציעות של ג’רמי פארגו, טאריק בלאק וסקוטי ווילבקין, כמו גם לוח המשחקים המאוד קשוח. אולם, גם שתי אלו לא מצדיקות מאזן כה חלש. גם אם לרגע נוציא לרגע את הפצועים מהמשוואה, הסגל של הצהובים שווה הרבה יותר מהיכולת הנוכחית.

אחרי שנה וחצי בתפקיד המאתגר לא רואים שום טביעת אצבע של מאמן, עדיין הקיפאון בדקות הרעות קיים ומשחק ההגנה רק הופך לרע יותר משבוע לשבוע. במקביל, ישנם שחקנים שמקבלים קרדיט מוגזם (מייקל רול, דיאנדרה קיין), ויש כאלה שכבר מתקשים למצוא את מקומם ברוטציה (אלכס טיוס, על אף המשחק היחסית טוב הערב). 

אנג'לו קלויארו (EUROLEAGUE) אנג'לו קלויארו (EUROLEAGUE)

בסך הכל, הסגל הוא לא רע, כזה שנוצר מתוך חשיבה לבנות את הקבוצה סביב שני הכוכבים הגדולים, אך אחרי שהביאה את דראגן בנדר וג’ונה בולדן, מחלקת הסקאוטינג שוב כשלה בעמדת הפורוורד כשאנג’לו קלויארו לא הביא שום בשורה מיוחדת (במיוחד התקפית). גם הבחירה בג’וני אובראיינט מאוד שנויה במחלוקת, שנים לא היה בקבוצה התל אביבית שחקן כה אנוכי.

חוסר הניסיון של בלאק בזירה האירופית מורגש היטב כמעט בכל משחק, כשהפעם גם רמון סשנס הצטרף לסנטר, כשהשניים רשמו משחק מחריד. ישנן לא מעט בעיות, בהחלט ברות תיקון, אך נראה כי לא אצל ספאחיה הפתרונות. הפעם הצהובים שיחקו בהרכב כמעט מלא, אך הובכו מול אחת הקבוצות החלשות במפעל.

נבן ספאחיה (איתי כהן)נבן ספאחיה (איתי כהן)

בשורה התחתונה, ספאחיה נשאר על הקווים רק בגלל הפיניש הגדול של העונה שעברה בה הצליח להחזיר לצהובים את האליפות, אך לכולם ברור כי הרומן הזה כבר צריך להסתיים. במכבי ניסו לייצר המשכיות, דבר שלא קרה הרבה זמן, אך הקרואטי לא האיש הנכון לכך. כעת, במועדון צריכים להפיק לקחים במהרה ולהביא מאמן זר ומנוסה, שינסה להציל את המצב ביורוליג.

הכתוב הוא טור דעה.