רגע האמת הולך ומתקרב, גמר הגביע העולמי, רוסיה 2018, יתקיים ביום ראשון באצטדיון לוז'ניק במוסקבה (18:00), כשנבחרת צרפת תפגוש את נבחרת קרואטיה המפתיעה, שהגיעה לגמר לראשונה בתולדותיה ו-20 שנה בדיוק אחרי המונדיאל הראשון שלה (סיימה במקום השלישי לאחר שהפסידה לאותה צרפת בחצי הגמר).

אינספור סיפורים היסטוריים סובבים את המשחק הזה. יו"ר ההתאחדות הקרואטית דאבור שוקר היה זה שכבש את השער היחיד של הקרואטים באותו 2:1 לצרפתים, שהפכו את התוצאה בזכות צמד שערים מפתיע של המגן ליליאן תוראם. אגב, שוקר, שנמצא עם הנבחרת ברוסיה, העלה תמונה יחד עם חברו לאותה נבחרת זבונימיר בובאן ולוקה מודריץ', כוכב ריאל מדריד והקפטן הנוכחי.

רוצים עוד? אותו בובאן שיחק במילאן, שמחזיקה בשיא מיוחד; בעשרת גמרי המונדיאל האחרונים לפחות שחקן אחד של קבוצת הפאר האיטלקית השתתף במשחק הגמר. ביום ראשון אגב, באיירן מינכן עשויה להשוות את השיא הזה, אם קורנטן טוליסו יקבל מדידייה דשאן דקות משחק באצטדיון לוז'ניק.

אפרופו דשאן, מאמן הטריקולור נמצא ניצחון אחד בלבד מלהיכנס לרשימה יוקרתית של שחקנים שזכו בגביע העולמי גם כשחקנים וגם כמאמנים. הראשון היה מריו זגאלו, שזכה כשחקן עם נבחרת ברזיל ב-1958 וב-1962 וכמאמן הסלסאו במקסיקו 1970. השני היה פרנץ בקנבאואר, שהניף את הגביע עם נבחרת גרמניה ב-1974 כשחקן, הפסיד לארגנטינה בגמר של 1986, אבל זכה שוב כמאמן ב-1990, כשנקם באותה ארגנטינה של דייגו ארמנדו מראדונה.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
אוהדי קרואטיה חוגגים בזאגרב

מאמן קרואטיה זלאטקו דאליץ' התייחס הערב לגמר הגדול מול צרפת במסיבת העיתונאים: "אם מחשבים את כל הדקות שלנו על המגרש, אז אנחנו הנבחרת היחידה שכבר שיחקה שבעה משחקים במונדיאל הזה. מדובר במאמץ אדיר, אבל אני לא חושש ממה שהולך לקרות ביום ראשון. נהיה מוכנים. אתה יכול לשחק בגמר הגביע העולמי רק פעם אחת בחיים".

עוד הוסיף דאליץ': "אני באמת חושב ששתי הנבחרות הטובות בעולם הגיעו לגמר. יהיה משחק קשוח מאוד וקשה בשבילנו כי נשחק נגד נבחרת חזקה מאוד. צרפת היא נבחרת מסוכנת, במיוחד בהתקפות מתפרצות. הייתי אופטימיסט גדול במשך כל הטורניר הזה, אבל עכשיו השחקנים שלי כבר מאמינים יותר ממני".