חבל, כמה שחבל. עולם הספורט כולו נשא עיניו בשבת אל אצטדיון המונומנטאל האגדי, כסס ציפורניים במשך שבועות ארוכים וחיכה לסופר קלאסיקו הגדול אי פעם בהיסטוריה, ריבר פלייט מול בוקה ג’וניורס במעמד הנחשק ביותר – גביע הליברטדורס. 

לא צריך להיות ארגנטינאי בשביל להבין את גודל הקרע האדיר בין שתי היריבות המושבעות. כל אוהד כדורגל המטייל בבואנוס איירס, חולם להגיע ולראות את הקבוצות הללו, אשר נחשבות לברצלונה ולריאל מדריד של היבשת הדרום אמריקאית. אך אם בכל זאת לא הכרתם את גודל השנאה בין מחנות האוהדים, הגיע הערב העגום שהוסיף עוד פרק בהיסטוריה של הליברטדורס.

אוהדי ריבר תוקפים את האוטובוס (טוויטר)אוהדי ריבר תוקפים את האוטובוס (טוויטר)

שחקני בוקה עשו את דרכם באוטובוס אל המגרש ונרגמו באבנים על ידי האוהדים האדומים. המשטרה, שלא ברור למה העבירה את הקבוצה דרך מלכודת המוות הזו, פיזרה גז פלפל על מנת להרחיק את האוהדים אך השחקנים שאפו מהגז ונזקקו לטיפול רפואי שגרם לביטול הגמר. נציגי הקונמבול הודיעו שהמשחק נדחה ב-24 שעות אך הצהובים-כחולים לא היו מוכנים לתת יד לאלימות הקשה שחוו והודיעו שלא יעלו לשחק.

לפני שאנו חורצים גורלות, צריך להבין דבר אחד. הכדורגל עבור הדרום אמריקאים שווה ערך לדת. לא פחות ולא יותר. פלה הוא שליח האל בברזיל ומראדונה הוא האלוהים של ארגנטינה. כאחד שהיה בלא מעט משחקים ביבשת המדהימה הזו וראה גם את בוקה בבומבונרה ואת ריבר במונומנטאל (0:8 בלתי נשכח בליברטדורס נגד חורחה ווילסטרמן) אי אפשר לתאר את רמה החוויה לה אתה זוכה, השונה מאוד ממה שאנחנו מכירים בארץ ובאירופה.

אוהדי בוקה. חגיגה של כדורגל (רויטרס)אוהדי בוקה. חגיגה של כדורגל (רויטרס)

הקהל הפנאטי, העידוד הבלתי פוסק, תצוגות האולטראס האדירות – כל זה רק חלק ממטריה רחבה של עונג, כדורגל אורגינל, שהיה קיים לפני עידן הכסף. מלבד זה, הגמר הזה היה אמור להראות לעולם, ששלח אין ספור של כתבים וצלמים לסקר את האירוע, שיש גם רמה גבוהה של כדורגל ביבשת. המשחק הראשון בין הקבוצות היה הצגה, הותיר המון אנשים מופתעים מהיכולת שהציגו שני המועדונים וחשף את הקהל העולמי לחגיגה בקצב הסלסה.

עכשיו, דעת הקהל העולמי קיבלה את הפנים המכוערות של דרום אמריקה. אלימות ופחד יעיבו על הקסם שקיים שם. דרישתה של בוקה לבקש משחק ללא קהל, למרות האירועים המחרידים, היא החלטה שאסורה להתקבל בשום פנים ואופן. לא צריך לשחק לעיני יציעים ריקים, במיוחד לא משחק כל כך משמעותי, מה גם שאת המשחק הראשון זכו הצהובים-כחולים לשחק מול אוהדיהם, וזה יתרון לא הוגן. 

הכתוב הינו טור דעה