מחקר ישראלי חדש בדק איך משפיעה כמות הפציעות בקבוצות בליגה האנגלית על המיקום של הקבוצה בטבלה ועל הנזק הפיננסי שהיא סופגת בסוף העונה כתוצאה מכך. המחקר בחן חמש עונות, מעונת 2012-13 ועד לעונת 2016-17. המחקר התבצע במסגרת עבודתה של קבוצת מחקרי Big Data בספורט, שפועלת בשנה האחרונה תחת המכללה האקדמית בווינגייט ומנוהלת ע"י פרופ' רוני לידור, נשיא המכללה.

רוני לידור (גרשון ולדמן)

אחד החוקרים שהשתתפו בהכנת המחקר הוא איל אליקים, קצין בוגר יחידת 8200 ומהאנליסטים המובילים בכדורגל הישראלי: "כדורגלנים מקצועניים חייבים לספק ביצועים קרובים לגבול היכולת הפיזית שלהם. כתוצאה מכך, הם נפצעים לעיתים קרובות. פציעות אלו עלולות לגרור אחריהן השלכות קשות מאוד עבור הכדורגלן עצמו ועבור הקבוצה שלו. מטרת המחקר שלנו הייתה לבדוק מה הנזק שנגרם לקבוצה במהלך העונה בעקבות הפציעות של שחקניה”.

במסגרת הקונגרס הבינלאומי ה-5 למדעי הספורט של המכללה האקדמית בווינגייט, יוצג המחקר באופן מלא. מטרת הקונגרס, היא להכיר את מיטב המחקרים האחרונים בתחום הספורט ולהפגיש בישראל את החוקרים המובילים בעולם מתחום זה. הקונגרס נערך ביוזמת בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת ניקוסיה, הוועד האולימפי בישראל והאוניברסיטה האוטונומית של ברצלונה.

סקוט מקטומיניי ממנצ'סטר יונייטד מקבל טיפול (רויטרס)

מרבית המחקרים בעולם קובעים ששווי הסגל הוא הגורם המרכזי בהצלחת הקבוצה, ועל מחקרים אלו בנוי גם המחקר הזה. החוקרים לקחו נתונים לגבי שווי מוערך של סגל הקבוצה בתחילת העונה, ויצרו טבלה תיאורטית שבה קבוצה שהסגל שלה הוא היקר ביותר תסיים תיאורטית במקום הראשון בטבלה. קבוצה עם הסגל השני בשוויו תסיים במקום השני וכן הלאה. לאחר שנוצרה הטבלה התיאורטית, בדקו החוקרים באיזה מקום אמיתי סיימה הקבוצות בסוף העונה. בדיקה זו נפרסה על פני חמש עונות בליגה האנגלית. בסופו של דבר, חישבו החוקרים את הפרש הנקודות והפרש המקומות בין הטבלה התיאורטית לבין הטבלה האמיתית.

נתון זה הוצמד לכמות ימי הפציעה הכוללת של שחקנים בכל עונה של כל קבוצה בנפרד, ולפי זה הם הגיעו למסקנות שלהם. "היום שחקנים בקבוצה בליגה האנגלית נפצעים במשך כ-1,400 ימים בשנה", אומר אליקים וממשיך: "עוד מצאנו, שכ-271 ימי פציעה עולים לקבוצה באיבוד של מקום אחד בטבלה. במילים אחרות, קבוצה אנגלית מאבדת בממוצע כחמישה מקומות בעונה בגלל סיבות שאפשר לקשר לפציעות. אובדן של 5 מקומות בממוצע עבור כל קבוצה גורם לנזק שמוערך בכ-45 מיליון פאונד בעונה כתוצאה מפציעות". חשוב לציין שהנזק הכלכלי שנמדד מבוסס על נתוני שכר, זכויות שידור ופרסים כספיים שמוענקים לקבוצה בעקבות מיקום והצלחה מקצועית. ישנן עלויות נוספות הקשורות לפציעות ולא כומתו, לדוגמא: ירידה בערכו הכספי של שחקן עקב פציעה.

איל אליקים (מערכת ONE)

ד"ר אנטוניו דלו יאקונו, מהמכללה האקדמית בוינגייט ומנהל המחלקה למדעי הספורט בקבוצת הנוער של מכבי ת"א בכדורגל: "הכדורגל ב-20 השנים האחרונות התקדם מאוד והשחקן נשאר אותו שחקן אנושי. השחקן לא יכול להפוך לסופרמן ולשחק שלוש פעמים בשבוע, כי זה על גבול הבלתי אפשרי. ברגע ששחקנים משחקים כמה פעמים בשבוע הם הרבה יותר חשופים לפציעות. אנחנו רוצים להפוך את השחקנים ליותר חסינים מפציעות. למען מטרה זו, אנחנו חייבים לנהל עומסים בצורה נכונה ולתכנן להם את דקות המשחק, האימונים וימי המנוחה”.

סלומון רונדון פוצע את ג'יימס מקארתי (רויטרס)

“אם ניקח למשל את המונדיאל, מבחינת הכנה פיזית, השחקנים לא צריכים להתאמן בנפחים גדולים. ההפך, עדיף לתת להם לנוח מבחינה גופנית כדי שהגוף יתאושש מהעומס שהיה לו במשך כל העונה. בימי המנוחה בין משחק למשחק במונדיאל הנבחרות צריכות להפעיל אסטרטגיות פאסיביות ואקטיביות להתאוששות, כמו לקבל טיפול או לעשות פעילות כלשהי בעצימות נמוכה. בנוסף, הצוות צריך לבדוק את הממדים האובייקטיביים של השחקן כמו דקות משחק, עומס ובדיקות רפואיות, ובמקביל לבצע בדיקות סובייקטיביות שמטרתן לבדוק איך הוא מרגיש".

ד"ר אנטוניו דלו יקונו (גרשון ולדמן)