היה זה עוד ערב רע עבור הכדורגל הישראלי באירופה, כזה שלבטח לא הוסיף כבוד רב לענף בכחול-לבן, כאשר הפועל באר שבע הובסה 3:0 על ידי פיינורד ובני יהודה נכנעה באותה התוצאה אצל מאלמו. אולם יחד עם זאת, יש להסתכל על הדברים בפרופורציה הנכונה ולאחר שמכבי חיפה ומכבי תל אביב הודחו לפני כן, השורה התחתונה ברורה – אנחנו פשוט לא ברמה הזו.

ברק בכר ויוסי אבוקסיס ניצבו בפני שני אתגרים קשים במיוחד בדמות משחקי חוץ בהולנד ושבדיה בהתאמה וספגו את אותה התוצאה, שאינה מותירה סיכויים רבים עבורם בגומלין שייערך בארץ. שתי הקבוצות נראו מצוין בסיבוב הקודם במפעל, אך כאשר הגיעו יריבות כה חזקות, נחשפנו פעם נוספת להבנה כי הכדורגל שלנו לא ברמה הדרושה כדי לספק תוצאות חיוביות מול יריבות כה חזקות ובעלות ניסיון.

יוסי אבוקסיס (חגי מיכאלי)יוסי אבוקסיס (חגי מיכאלי)

הקבוצות מישראל לא הצליחו לבוא לידי ביטוי במשחקי החוץ ונראו חסרות אונים לאורך שלבים נרחבים, אך האם מישהו באמת חשב שזה ייראה אחרת? הרי פערי הרמות ברורים, הן בפן התקציבי בין המועדונים והן בניסיון שצברו היריבות. ראינו כבר לא מעט סינדרלות בעבר, אך ברוב הפעמים האנדרדוג נותר ללא כלום, כפי שראינו גם במשחקה של מכבי חיפה מול שטרסבורג החזקה.

אמנם עדיין יש גומלין בארץ, אך סביר להניח כי הפועל באר שבע ובני יהודה ייפרדו בסוף השבוע הבא מאירופה ויתפנו לדבר האמיתי – ליגת העל. המשחקים הלא פשוטים שעברו עליהן יסייעו לשתי הקבוצות להגיע מוכנות יותר לעונת 2019/20 בזירה המקומית, שכן נמצאות בכושר משחק חיובי, בוודאי ביחס ליתר הקבוצות שיפתחו את העונה.

ברק בכר (איציק בלניצקי)ברק בכר (איציק בלניצקי)

מי שאכזבה בגדול באירופה היא מכבי ת”א, שהפסידה פעמיים לסודובה והודחה בבושת פנים עוד לפני שלב הפלייאוף. למרות שקיבלה את ההגרלה הנוחה ביותר מבין יתר הישראליות, גם במקרה של הקבוצה הצהובה יש להבין כי הכדורגל שלנו רחוק מאוד מהזירה האירופית, אפילו כשמדובר ’רק’ באלופת ליטא.

בני יהודה וב”ש, יחד עם מכבי ת”א ומכבי חיפה, צריכות להקדיש מעתה את כל המאמצים כלפי הזירה המקומית, שם יש לא מעט מטרות עבור כל קבוצה. החבורה של איביץ’ תנסה להשיג אליפות נוספת, הירוקים מהכרמל והדרומיים ינסו לקרוא תיגר על התואר והכתומים של אבוקסיס יקוו שוב להיות ההפתעה הגדולה ולשחזר את 2018/19 הגדולה מבחינתם.

שחקני מכבי תל אביב מאוכזבים (חגי מיכאלי)שחקני מכבי תל אביב מאוכזבים (חגי מיכאלי)

ב-10 החודשים הקרובים, ינסו קבוצות ליגת העל להשיג פעם נוספת כרטיס לאירופה כדי לנסות שוב את מזלן, בתקווה שבפעם הבאה הדברים ייראו אחרת ואולי יצליחו למזער במעט את הבדלי הרמות בין הכדורגל שלנו לזה האירופי. יחד עם זאת, הדבר צפוי מעתה להיות קשה במיוחד, שכן מהעונה הבאה שיטת הדירוג באירופה משתנה.

הכתוב הוא טור דעה.