כמעט עשור של אכזבות ורגעי משבר חוו אוהדי מכבי חיפה, אבל סיבוב ראשון כל כך מרגש כמו שהיה להם עד כה בעונת 2019/20 הם מתקשים לזכור, במיוחד הצעירים שבהם. מכבי חיפה דורסת (כמעט) כל מה שעומד בדרכה והיא קבוצת ההתקפה הטובה ביותר בליגת הבורסה לניירות ערך.

ההצלחה של הירוקים בסיבוב הראשון לא באה משום מקום. מאמן הקבוצה, מרקו בלבול, החליף את אלי גוטמן באמצע העונה שעברה כשהקבוצה במשבר עמוק ומועמדת לירידה. מרקו החליט להאמין בשחקני הנוער והריץ אותם בהרכב. הדוגמה הכי טובה לכך היא עופרי ארד, שלא נספר על ידי ההולנדים ויובש חצי שנה על הספסל. איך שבלבול הגיע הוא הציב את הבלם הצעיר, שהפך לקפטן הנבחרת הצעירה, והוא לאט לאט התגלה כבינגו גדול של המאמן.

מרקו בלבול (חגי מיכאלי)מרקו בלבול (חגי מיכאלי)

וזהו לא היה הבינגו היחיד. הרכש בחודש ינואר, השיפור המתמיד, הפלייאוף העליון המצוין והמקום השני הובילו את יעקב שחר לתת למאמן, שהיה שחקן עבר בקבוצה, את המושכות לבנות פעם ראשונה את הקבוצה מהקיץ. מרקו לקח את הזמן, לא נכנע לרעשי הקהל ולמחאות בנושא הרכש, דייק בפינצטה את השחקנים שהוא רצה ובנה תלכיד מצוין בצלמו ובדמותו.

צ’ירון שרי, ג’וש כהן, יאניק ווילדסחוט, דולב חזיזה, יובל אשכנזי – אלו רק חלק מהשמות שרשומים על בלבול והפכו את מכבי חיפה למכונה משומנת וקטלנית. ואם לא די בשחקני הרכש המצוינים שהביא, מרקו טיפח סביבו גם צוות מקצועי מדהים שמשלים את הפאזל (ד”ר ניל קלארק מאמן הכושר, ג’ובאני רוסו אחראי המנטלי, גל אלברמן שפרש והפך להיות עוזר מאמן, פול גרובס האנגלי, גם כן עוזר המאמן, גיורא אנטמן מאמן השוערים ואורי הראל מאמן הכושר הנוסף).

עופרי ארד חוגג עם צ'ירון שרי. הצלחה של בלבול (רדאד ג'בארה)עופרי ארד חוגג עם צ'ירון שרי. הצלחה של בלבול (רדאד ג'בארה)

תחת המטריה הזו, בניצוחו של המאמן הלא כל כך מוערך בכרמל, הירוקים הצליחו לחזור אל קדמת הבמה של הכדורגל הישראלי. המבחן הגדול של החיפאים היה בטוטו טרנר, בו הם באו אחרי פרשת ירדן שועה למשחק סופר חשוב וצומת דרכים לעונה כולה. אם נחזור אחורה בזמן, למשחק מבחן הראשון העונה של בלבול מול מכבי תל אביב בבלומפילד, שם המאמן בחר להבליג פרשה מוקדמת של שועה ונתן לו לפתוח בהרכב.

אותו משחק עלה לבלבול ביוקר (כמו גם החלטות מקצועיות אחרות כגון אי הרכבתם של ארנסט מבוקה ושרי בהרכב וההתעקשות על 5 שחקני הגנה). אך במקום לשקוע בדיכאון ולהקשיב לרחשי הקהל, מרקו עשה שיעורי בית, השתנה כמעט ב-180 מעלות והפיק לקחים שעזרו לו להציג את הכדורגל הכי יפה בישראל, עד עתה.

ארנסט מבוקה. טעה כשלא פתח איתו נגד מכבי ת"א (רדאד ג'בארה)ארנסט מבוקה. טעה כשלא פתח איתו נגד מכבי ת"א (רדאד ג'בארה)

בחזרה לטרנר, או יותר לכפר גלים. ערב לפני המפגש החשוב והאפשרות לצמצם את ההפרש ממכבי ת”א חזרה ל-3, עוד פעם התפוצצה פרשה מתוקשרת עם שועה הבעייתי. הפעם, המאמן לא נכנע, לא ויתר, שמר על חדר ההלבשה ושלח את ירדן אל היציע. הדעות היו חלוקות – האם המאמן מאבד את השחקן הכישרוני ומוציא אותו מהמועדון או שהוא צודק לאף אחד אין זכות להשפיל אותו ככה לעיני כולם.

בלבול בחר ללכת עם האמת שלו ולא להתפשר בנושא המשמעת. מכבי חיפה עלתה לכר הדשא בנגב ומהשנייה הראשונה הוכיחה לקהל הגדול שמלווה אותה – אנחנו יכולים להסתדר גם בלי שועה. אחרי הניצחון, האוהדים קראו בשמו של בלבול וזה מה שמסמל יותר מכל את המהפך במועדון. אין אף אחד מעל המועדון, לא משנה כמה הוא עלה ומי שייתן מעצמו יותר יקבל את המפתחות להרכב.

יניב קטן חוגג אליפות. לא מילה גסה (עמית מצפה)יניב קטן חוגג אליפות. לא מילה גסה (עמית מצפה)

עוד מילה לגבי תואר האליפות. נכון, מכבי תל אביב אמנם לא ספגה עד עכשיו, אך היכולת שלה לא מרשימה בלשון המעטה. מכבי חיפה משתפרת ממשחק למשחק ומראה אופי מרשים ובקבוצה לא צריכים להתבייש לדבר על אליפות. ב-6.1 נקבל את “אם כל הקרבות” של הכדורגל הישראלי באצטדיון סמי עופר וזה יהיה המבחן הכי חשוב של בלבול העונה. אם ינצח את האלופה, אף אחד כבר לא יפקפק בו.

הכתוב הוא טור דעה.