מכבי תל אביב הגיעה למשחק ביתי מול בודוצ’נוסט, מהקבוצות החלשות ביורוליג. נכון, הקבוצה המונטנגרית חיזקה את עצמה בתקופה האחרונה, אבל היא עדיין חלשה ומוגבלת ולחילופים שלה בהשוואה, למכבי אתייחס אחר כך. מכבי אולי ניצחה אבל היא צריכה להסתכל על עצמה ועל מהלכיה והיכולת שלה, ולהחליט לאן היא ממשיכה מכאן הלאה.

מכבי ניסתה להעלים את התצוגות החלשות שלה בליגה המקומית, בגביע המדינה וגם ביורוליג העונה, עם מסע מתוזמר שנגע בשיפור ביכולתה בהשוואה לתחילת העונה, אבל זה לא בדיוק המצב. בנוסף לכך, אי אפשר להתעלם מהראיון שנתן ניקולה וויצ’יץ’ שבעצם ניקה עצמו מאחריות לכל דבר וזרק את הכל על החוק הרוסי ועל המאמנים. המנהל המקצועי לדבריו, משתפר משנה לשנה והבוסים מאוד מרוצים ממנו, ואני אומר – נו באמת, מעניין מה האוהדים חושבים על זה?

ניקולה וויצ'יץ' מודאג (איציק בלניצקי)ניקולה וויצ'יץ' מודאג (איציק בלניצקי)

כבר בהתקפה הראשונה של הצהובים, התחיל דיאנדרה קיין את המשחק עם זריקה מהשלוש, מה שמלמד על המגמה של הצהובים שמעדיפים להתחיל לירות ללא הבחנה במקום ללכת פנימה. אפרופו שיתוף ישראלים והחוק הרוסי, 2:30 דקות לסיום החצי הראשון, יובל זוסמן הוצא מהמגרש, למרות יכולת טובה מצידו, וזאת לקול קריאות הבוז של הקהל. מי שנכנס היה קיין, שכמובן גם לקח מיד את הזריקה האחרונה במחצית, ניחשתם נכון, מהשלוש.

נמשיך עם החוק הרוסי. אני מסכים שהוא רע אבל צריך לחשוב איך מתפקדים איתו ואיך נותנים יותר דקות משחק לישראלים על מנת לטפח אותם. מכבי וכל הליגה צריכים את הישראלים וכראיה לכך אפשר לקחת את זוסמן, ששיחק הרבה וגם החזיר מצד שני בסוף הרבע השלישי. בנוסף, כשהקבוצה הייתה בפיגור וג’ון דיברתולומאו נכנס לפרקט, כברירת מחדל יש לומר, האולם נדלק והגארד הגיב עם שתי שלשות. למרות זאת, עם תחילת הרבע הרביעי החטאה אחת שלו הורידה אותו מיד מהמגרש, לקול קריאות בוז נוספות מצד האוהדים. 

יובל זוסמן מנצל חסימה של טאריק בלאק (איציק בלניצקי)יובל זוסמן מנצל חסימה של טאריק בלאק (איציק בלניצקי)

במהלך השבוע קיבלנו הסברים לא משכנעים בנוגע להחלטות לגבי החתמת שחקנים ובינתיים, נוריס קול הגיע להיכל עם מוטיבציית שיא והציג משחק גדול. לפי מיטב זכרוני, בסוף העונה שעברה עם הגעתו של ג’רמי פארגו לקבוצה, היו השניים אלה שמשכו את מכבי עד לאליפות והפגינו שיתוף פעולה פורה והבנה. מישהו החליט לשחרר את קול ובמקומו הביאו את קנדריק ריי – מוזר. קול הגיע לקבוצה האיטלקית אבלינו, עשה תחילת עונה מצוינת אבל אז הקבוצה האיטלקית נכנסה לבעיות תקציביות וחיפשה לו מקום. מכבי במקביל, מחפשת מחליף לפארגו הפצוע והתירוץ של ‘לא מצאנו שחקן מתאים’, נראה פתאום לא כל כך במקום.

מעבר לכך, נימרוד לוי, שחקן מוכשר שסבל מהרבה פציעות, במשחקים האחרונים בליגה הראה ניצוצות מיכולתו והפעם אפילו לא התלבש. אין במכבי מדיניות לפיה צריך לדחוף את השחקנים הישראלים. הקבוצה צריכה לטפח ולפתח שחקנים ישראלים כי זה מה שיחזיר את אותה למבנה בריא ונכון, זה גם יקבל את אהדת הקהל שצמא לשחקנים ישראלים לצד שחקנים זרים טובים ומובילים. בשביל זה צריך דרך, אומץ ורצון לעמוד במשימה, וכרגע נראה שכל אלה לא קיימים במועדון הצהוב.

נוריס קול חודר על קנדריק ריי (איציק בלניצקי)נוריס קול חודר על קנדריק ריי (איציק בלניצקי)

אם מביטים קדימה, מכבי יוצאת למוסקבה למשחק קשה נגד צסק”א ובאם היא חולמת עדיין על הכמעט בלתי אפשרי, לעלות לשמונה הראשונות, היא צריכה לנצח קבוצות בכירות. עם היכולת שהיא הפגינה התקפית והגנתית –  יהיה לה קשה לעשות את זה. הקסם של חילופי המאמנים כבר פג, ההגנה לא השתפרה, ההתקפה הפכה יותר איטית וחלק מהזריקות נלקחות על ידי השחקנים הלא נכונים, ממצבי קליעה לא נכונים. הפעם זה הספיק אבל תוצאות המחזור הזה לא עוזרות למכבי להגיע למטרה, כי מספר קבוצות בורחות לה לאחר שהשיגו ניצחונות חוץ ובית נגד קבוצות בכירות, מה שהצהובים לא עשו עד כה.